اطلاعات کالر آیدی چگونه منتقل میشود؟

وقتی که تلفن شما شروع به زنگ خوردن می کند اگر خوب از نزدیک به تلفن گوش دهید می بینید که یک صدای بلیپ مانند مابین زنگ اول و دوم شنیده می شود. بعد ازآن هم شماره تماس گیرنده روی نمایشگر ، به نمایش در می آید. این صدایی که شنیدید همان اطلاعات مربوط به تماس گیرنده به اضافه اطلاعاتی شبیه به ساعت و تاریخ و غیره است که به تلفن شما ارسال مي شود. بصورت زیر:

در کل جهان 4 تکنولوژی برای ارسال این اطلاعات وجود دارد که 3 مدلش از نوع FSK و يك مدلش DTMF است. البته لازم به ذکراست که در ایران از تکنولوژی DTMF استفاده می شود و در آمریکا و اروپا و ژاپن از سه مدل مختلف FSK استفاده می شود و به همین دلیل هیچ کدام از برنامه های مربوط به کالر آیدی و تلفن با خطوط ایران سازگار نیست. چون همه شان بر مبنای FSK نوشته شدند.

مشکلات کالر آیدی

اطلاعات کالر آیدی معمولا در ارتباطات بین الملل منتقل نمی شود، به این صورت که کالر آیدی پیام 'UNAVAILABLE' یا 'INTERNATIONAL' را نمایش می دهد. البته این سیستم بین خیلی از کشورها کار می کند و شماره تلفن را نشون می دهد ولی کد کشور ممکن است حذف شود. مثلا اگر شما از آمریکا با شماره 1212 555 646 1 به انگلیس زنگ بزنید، روی کالر آیدی ممکن است که عدد 1212 555 0646 نمایش داده شود که به این کار Demostic کردن اطلاعات می گویند. هک کردن : اطلاعات کالر آیدی بصورت جریان خیلی ساده ای از سیگنالهاست که می تواند خیلی راحت توسط یک نرم افزار ساده یا یک مدار ارزان خوانده و یا تولید شود. اگرچه اطلاعات کالر آیدی بین زنگ اول و دوم منتقل می شود، اما این امکان وجود دارد که قبل از زنگ خوردن تلفن شرکت مخابرات را نسبت به تماس گیرنده گمراه کنیم. اگرچه فریب دادن مخابرات با تولید کردن کدهای ANI کار ساده ای نیست ولی می توانیم از راههای راحت تری مثل سرویس های Vonage یا Skype یا Payphone برای فریب کالرآیدی استفاده کنیم.

غیرفعال کردن سرویس کالرآیدی

هر کشوری برای غیرفعال کردن سرویس کالر آیدی کد خاص خودش را دارد، مثلا در آمریکا برای غیرفعال کردن این سرویس از شماره 67* و در انگلیس از 141* استفاده می شود. اما در ایران این کار با یک کد حل نشده. بلکه باید شخصا به مخابرات منطقه خود مراجعه کنید و یک فرم مخصوص را پر کنید. (کل سرویس ها به غیر از سرویس کنفرانس در ایران رایگان است)

فعال کردن کالر آیدی برای کامپیوتر

مهمترین کاری که شما برای این کار باید انجام بدهید این است که که از مودم هایی استفاده کنید که این توانایی را برای خطوط ایران داشته باشند. متاسفانه بازار ایران الان در چنگ دلالانی است که فقط در این فکرند که چطوربد ترین جنس دنیا رو با بیشترین قیمت به مردم ایران بفروشند. به همین دلیل هیچ مودم روزی رو نست که بتواند اطلاعات دریافتی کالر آیدی رو دکد کند. اما شما می تونید یا از مودم های External استفاده کنید و یا از مودم های سری اول V92 استفاده کنید.

چاپ/برون‌بری