تعریف مجازی سازی

مزایای مجازی سازی

پیش نیاز اساسی جهت استفاده از «رایانش ابری» مجازی سازی می باشد. مجازی سازی، چیزی است که بین سخت افزار و سیستم عامل شما قرار می گیرد که مطمئنا در آینده موجب می شود شما با آسودگی خیال بیشتری به وظایف روزانه خود رسیدگی کنید. همچنین یکی دیگر از مزایای مجازی سازی کاهش هزینه های سازمان شماست.

انواع روش های مجازی سازی

وقتی اکثر افراد (بخصوص کسانی که تازه به دنیای مجازی سازی پیوسته اند) به مجازی سازی فکر می کنند، اکثرا به مجازی سازی سرورها می اندیشند.

برای اکثر افراد بخصوص آنهایی که تازه با این مفهوم آشنا شده اند مجازی سازی مفهومی جز مجازی سازی سرورها ندارد. این نقطه بهترین محل برای پیوستن به دنیای مجازی است و خواهد بود.

در واقع «مجازی سازی سرور» مابین سرور و سیستم عامل قرار می گیرد. نرم افزار های مجازی سازی سرور سیستم عامل مهمان را فریب می دهند. این سیستم عامل ها بر روی ماشین های مجازی اجرا می شوند، اما بواسطه نرم افزار مجازی ساز گمان می کند که به طور مستقیم با سرور فیزیکی در ارتباط است. از همین رو چندین ماشین سیستم عامل مهمان مجازی می توانند فقط از طریق یک سرور فیزیکی مورد استفاده قرار بگیرند و به این ترتیب سود زیادی را عاید سازمان کنند.

مراحل مختلف فرآیند مجازی سازی

در مرحله اول از مراحل مجازی سازی ذکر شد که شما می توانید سرمایه شرکت خود را با مجازی سازی سرورهای خود پس انداز کنید. همان طور که همه ما می دانیم،هدف شرکت هادرافزایش سود است. این بدان معناست که قبل از شروع هر فرآیند مجازی سازی هزینه ها و شرایط مالی را ارزیابی کنید. برای شرکتهایی که ROI ( بازگشت سرمایه گذاری ) برایشان ارزش دارد فرآیند مجازی سازی همیشه اجرا می شود، اما سوال این است که چقدر طول می کشد که به ROI دسترسی یابیم. فرآیند مجازی سازی به شرایط زیر نیاز دارد:

· سرورهای کمتر

· هزینه زیرساختار کمتر، خنک سازی، UPS و ژنراتور

· مصرف کمتر برق

· فضای کمتر برای زیرساختار IT

· زمان کمتر برای مدیریت و کنترل سرورها

· واکنش سریعتر نسبت به نیازهای تجاری

یکی از نکات مهم، مقایسه قیمت ها در میان فروشندگان محصولات مجازی سازی است. بعضی از فروشندگان مثل میکروسافت و سیتریکس راه حلهای خود را به طور رایگان در اختیار مشتریان قرار می دهند. ما می دانیم که هر راه حلی که شما به آن اعتماد دارید می تواند رایگان باشد. این فروشندگان روی قیمتهای ساده قیمت شکنی کرده و هزینه های سیستم های مدیریتی را افزایش می دهند. VMware روشی را برای مقایسه هزینه هر سیستم ارائه داده است.

چاپ/برون‌بری