تجهیزات مورد نیاز voip

یک سیستم voip از اجزاء زیر تشکیل شده است:

- اینترنت پر سرعت در جدول زیر نحوه کارکرد VoIP را با اینترنت های مختلف بررسی می کنیم:

- تلفن Voip که معمولا با پورت شبکه (اترنت) به شبکه کامپیوتری وصل می شوند. این تلفن ها مکالمات را کد می کنند و به صورت بسته‌های دیتا ارسال و دریافت می کنند.

انواع تلفن اینترنتی

تلفن های اینترنتی دارای تنوع بالایی هستند همانطور که گوشی های موبایل متنوعی وجود دارد ولی بعضی از ویژگی های به طور حتم باید در آنها وجود داشته باشد که عبارتند از:

  • پشتیبانی از IP
  • دارای حداقل یک پورت RJ-45
  • دارای Keypad برای شماره گیری
  • دارای ATA باشد. تلفن هایی که به صورت داخلی دارای ATA نیستند، اصطلاحا« IP-Enabled نامیده می شوند.

تلفن های اینترنتی Wireless

با ظهور و پیشرفت شبکه های بی سیم استفاده از این تلفن ها روز به روز بیشتر شده است. این تلفن ها دارای یک کارت بی سیم هستند که به آنها اجازه می دهد تا به شبکه بی سیم متصل شوند.

- سرور تلفنی Voip که مکالمات را ایجاد و کنترل می کند(نقش سانترال در سیستم های سنتی را دارد) تلفن های ویپ با نام کاربری و کلمه عبور خود در این سرور رجیستر می شوند تا بتوانند تماس ها را دریافت کنند.

- گیت وی تلفنی که برای اتصال به شبکه تلفن شهری (تلفن آنالوگ یا دیجیتال) استفاده می شود. این گیت وی از یک سمت به خطوط تلفن متصل می شود و از سمت دیگر با پورت شبکه (اترنت) به شبکه متصل می شود.

- آداپتور تلفن آنالوگ (ATA) که در صورتی که نیاز به اتصال تلفن های آنالوگ معمولی به شبکه Voip باشد، می توان از آن استفاده کرد.

علاوه بر این اجزاء، گاهی لازم است از نرم افزارهای محاسبه صورت حساب، نرم افزارهای مانیتورینگ، فایروال، و وی پی ان نیز استفاده کرد. برای راه اندازی سیستم ارتباط تلفنی مبتنی بر Voip از تجهیزات و دستگاه‌های مختلفی استفاده می شود. برای هر روش از اجرای Voip از یک یا چند مورد از این ادوات استفاده می شود. در زیر برای آشنایی شما با این تجهیزات، دستگاه ها به همراه کارکرد آنها ذکر شده است.

مرکز تلفن تحت شبکه IP-PBX

PBX مخفف Private Branch Exchange مرکز تلفن خصوصی می‌باشد که برای برقراری ارتباط تلفنی داخل مجموعه و شرکت ها مورد استفاده قرار می گیرد. این مرکز که به نام سانترال نیز شناخته می شود در یک مجموعه نصب می شود و تمامی تلفن ها به آن متصل می شوند تا بتوانند ارتباط داخلی با همدیگر برقرار نمایند و همچنین همگان بتوانند از خطوط شهری که عموما به تعداد کمتری نسبت به کارکنان می باشد استفاده نمایند. IP-PBX مخفف IP-Priavte Branch Exchange مرکز تلفن تحت شبکه می باشد.

در مدل های قدیمی سانترال در نقطه‌ای از مجموعه نصب می شود. سپس از تمامی تلفن ها یک سیم تا سانترال کشیده می شود و ارتباط راه اندازی می شود. در سیستم تلفن تحت شبکه مرکز تلفن در شبکه و به سوییچ متصل می شود. گوشی های نلفن تحت شبکه، نرم افزار ها، موبایل و بقیه تجهیزات به شبکه متصل شده و به دستگاه سانترال تحت شبکه رجیستر می شوند. از آنجایی که برای رجیستر شدن نیاز به کابل فیزیکی مستقیم تا مرکز تلفن نیست محدودیت جغرافیایی از بین می رود و هر دستگاه کافی است به نوعی به شبکه متصل شود که می‌تواند از طریق شبکه محلی و یا وایرلس و اینترانت و اینترنت انجام پذیرد.

IP-PBX ها در دو مدل سخت افزاری و نرم افزاری عرضه می شوند. در مدل نرم افزاری، نرم افزار و کارت‌های مخصوص بر روی یک سرور نصب شده و پس از انجام تنظیمات سرور نقش مرکز تلفن را بازی می کند. در مدل سخت افزاری شرکت ها و کارخانجات مختلف بردهای مخصوص با امکان نصب ماژول‌های مورد نیاز را تولید کرده و سپس نرم افزار خود را بر روی آن بصورت Embedded نصب می کنند.

Voip Gateway

دستگاه‌های گیت وی voip تجهیزات شبکه ای هستند که صدا و فکس را بین سیستم های شبکه IP و سیستم آنالوگ تبدیل می‌کنند. این دستگاه ها بر حسب نوع خود دارای تعدادی ورودی سوکت RJ11 برای سیستم آنالوگ و E1/T1 و پورت شبکه برای اتصال به شبکه IP می باشند و در مدل های FXO,FXS,E1/T1 عرضه می شوند.

ویپ(VOIP) گیت وی:

یک VOIP gateway اتصال سیستم تلفنی ویپ(VoIP) به شبکه مخابراتی تلفن آنالوگ را امکان پذیر می کند. گاهی به این تجهیزات گیت وی های IP نیز گفته می شود. این گیت وی ها وظیفه تبدیل مکالمات تلفنی خطوط تلفن به بسته های دیتا را بر عهده دارند. همچنین گیت وی ها عکس این عمل را نیز انجام می دهند و تماس های اینترنتی را به مکالمات تلفنی آنالوگ تبدیل می کنند.

(ATA Analog Telephone Adapter):

این دستگاه ها درگاه های مبدل تلفن آنالوگ می باشند که از طریق آن امکان دسترسی به خطوط PSTN با تلفن های آنالوگ معمولی را فراهم می گردد این مودم ها از طرفی با اتصال به شبکه و ارتباط با IPPBX و تبدیل خطوط VoIP این سیستم به آنالوگ، امکان اتصال گوشی های معمولی به این سیستم را فراهم می نمایند.

FXO Gateway:

این گیت وی های به خطوط تلفن شهری متصل می شوند. به عبارت دیگر تماسهایی که از خطوط آنالوگ می آید توسط این گیت وی ها به مکالمات ویپ(VoIP) تبدیل می شوند و به سمت تلفن های ویپ (VoIP) ارسال می شوند .

FXS Gateway:

این گیت وی ها به گوشی های تلفن متصل می شوند. به عبارت دیگر این گیت وی ها تماس های تلفنی گوشی های آنالوگ را بر روی شبکه ارسال می کنند .

Digital Gateway:

این گیت وی ها که معمولا گران تر نیز می باشند از یک طرف به خطوط E1 متصل می شوند و از سمت دیگر به شبکه دیتا وصل می گردند .

از دو روش می توان ازدستگاه‌های ویپ گیت وی استفاده کرد:

اتصال به IP-PBX

برای برقراری ارتباط بین خطوط شهری و تلفن های آنالوگ به مرکز تلفن تحت شبکه به کار می روند. خطوط شهری به دستگاه FXO و تلفن های آنالوگ و دستگاه فکس به دستگاه FXS متصل می شوند. سپس با انجام تنظیمات در دستگاه IP-PBX و FXO و FXS کلیه داخلی های متصل به IP-PBX امکان استفاده از خطوط شهری و گوشی های متصل به FXS امکان استفاده از مرکز تلفن را پیدا می کنند.

کارت‌های Voip

مدل‌های نرم افزاری IP-PBX که بر روی سرور نصب می‌شوند امکان استفاده مستقیم از خطوط شهری را ندارند و همچنین تلفن های آنالوگ و دستگاه فکس نمی‌توانند بطور مستقیم با آن ارتباط برقرار کنند. بدین منظور از دستگاه‌های Gateway و یا کارت‌های Voip استفاده می‌شود. کارت‌های Voip در مدل های PCI و PCI-e به بازار عرضه می‌شود.این کارت‌ها که دارای ماژول‌های FXO برای اتصال خطوط شهری، FXS برای گوشی‌های آنالوگ و E1 برای خطوط E1 می باشد بر روی سرور نصب شده و پس از نصب درایور و شناسایی توسط IP-PBX مورد استفاده قرار می گیرند.

کارت های آنالوگ (Analog Cards):

کارت های آنالوگ (FXS/FXO) در ظرفیت های تک پورت تا 48 پورت ساخته می شوند. این کارت ها در ظرفیت پایین به کانکتورهای RJ-11 و در ظرفیت بالا به RJ-21 مجهز هستند. از هر دو نوع این کانکتورهای می توان برای ارتباط با خطوط شهری، داخلی ها و یا اتصال میان استریسک و هر IPPBX دیگری بهره گرفت.در شکل زیر یک کارت آنالوگ نمایش داده شده است.

کارت های دیجیتال (Digital Cards):

کارت های دیجیتال، که در داخل کامپیوتر از طریق درگاه های PCI یا PCI-e با مادربرد ارتباط برقرار می کنند قادرند از طریق پورت های دیجیتال نظیر T1، E1 و یا J1 ارتباط استریسک با شبکه تلفنی شهری یا مراکز تلفن دیگر برقرار کنند. در کشور ما عموما از پورت های E1 جهت سرویس دهی دیجیتال استفاده شده و بندرت خطوط BRI را ارائه می دهند. لازم بذکر است هر خطوط E1 تا 30 خط تلفن را پشتیبانی می نمایند.

تلفن تحت شبکه IP Phone

IP Phone یک گوشی تلفن مثل گوشی های معمولی است با این تفاوت که این تلفن ها با تکنولوژی Voip کار می کنند و قابلیت اتصال به مراکز تلفن تحت شبکه IP-PBX را دارند. و با مرکز تلفن های آنالوگ کار نمی کنند. IP-PHONE ها عموما دارای دو پورت شبکه می باشند. یکی برای اتصال به شبکه و دیگری برای اتصال به کامپیوتر. این دو پورت که با تنظیم بصورت Bridge عمل می‌کنند سبب می شوند تا نیاز به کابل کشی مجزا برای تلفن های تحت شبکه نباشد از کابل شبکه موجود برای اتصال استفاده کنند. تلفن های تحت شبکه برای کارکرد نیاز به برق دارند. برای این منظور یا از آداپتور استفاده می شود یا در شبکه سوییچ‌های POE نصب می گردد تا برق گوشی ها از طریق کابل شبکه برای آن ارسال شود. IP Phone های USB به تنهایی قادر به برقراری ارتباط نمی باشند و برای کارکرد نیاز به اتصال به کامپیوتر دارند.

POE Switch

IP Phone های مورد استفاده در شبکه تلفنی تحت شبکه نیاز به برق دارند که آن را از طریق آداپتور تامین می کنند. مشکل استفاده از آداپتور علاوه بر دست و پا گیر بودن این است که در صورت قطع شدن برق تلفن از کار می افتد. برای حل این مشکل از سوییچ POE استفاده می شود. روش کار این سوییچ ها بدین شکل است که در صورت اتصال دستگاه‌هایی که از استاندارد 802.11f پشتیبانی می کنند، برق مورد نیاز آنها را از روی کابل شبکه ارسال می کند. با توجه به قرار داشتن UPS در کنار رک و تامین برق آن در صورت رفتن برق تلفن ها همچنان مشغول به کار می مانند. این سوییچ ها توسط شرکت های مختلف و با تعداد پورت های گوناگون تولید می شود. پورت های این سوییچ ها برای دستگاه‌های معمولی نیز قابل استفاده است.

تلفن نرم افزاری Softphone

این نرم افزار های شبیه سازهای تلفن هستند که بر روی کامپیوتر یا موبایل نصب شده و یک تلفن مجازی در اختیاز شما قرار می دهد. تلفن نرم افزاری یک کنسول مانند صفحه کلید تلفن در اختیار کاربر قرار می دهد و با اتصال به مرکز تلفن تحت شبکه بمانند یک تلفن معمولی کار میکند که در کامپیوتر با کمک اسپیکر و هدفون و با موبایل بمانند یک مکالمه معمولی ارتباط تلفنی را برای شما فراهم می کند.

ATA

مخفف Analog Telephone Adaptor همانطوز که از اسمش پیدا است وسیله تبدیل تلفن آنالوگ به Voip می باشد. تفاوت این دستگاه با Voip Gateway FXS این است که این وسیله عموما در مدلهای تک و دو پورت عرضه شده و قابلیت کارکردن با دستگاههای Voip Gateway FXO را ندارد و از قیمت پاینتری نسبت به گیتوی ها برخوردار است.

چاپ/برون‌بری