FreeSWITCH چیست ؟

فری سوییچ، یک سیستم تلفنی متن باز است که اولین بار در سال 2006 توسط یکی از برنامه نویسان نرم افزار متن باز تلفنی مشهور استریسک Asterisk به نام آنتونی مینسل Anthony Minessale معرفی گردید. او کار طراحی و پیاده سازی این سیستم را به کمک برایان وست Brian West و مایکل جریس Michael Jerris، که آنها نیز قبل از آن از توسعه دهنده گان Asterisk بودند، انجام داده بود.

در ابتدا ایجاد یک سیستم تلفنی جدید با وجود سیستم تلفنی موفقی مانند Asterisk، کار عاقلانه ایی به نظر نمی رسید. اما با توجه به تجربیاتی که او و همکارانش در کار با استریسک داشتند و متوجه یک سری مشکلات در آن شده بودند، هدف اولیه آنها طراحی یک سیستم تلفنی ماژولار، قابل گسترش، پایدار و قادر به پشتیبانی از سیستم عامل های مختلف بود.

نسخه 1.0.0 FreeSWITCH در ماه می 2008 رسما معرفی شد و در حال حاضر بعد از گذشت چندین سال، روزانه کاربران و توسعه دهندگان زیادی به پیشرفت این پروژه کمک می کنند.

FreeSWITCH در حقیقت یک Soft Switch کلاس 5 یا B2BUA (مخفف back-to-back user agent) است که تحت لیسانس MPL و با زبان برنامه نویسی C پیاده سازی شده و بر روی سیستم عامل های Windows، Mac OSX، Linux، BSD و سایر توزیع های UNIX قابل اجرا است. در طراحی و پیاده سازی فری سوییچ، سعی شده است هسته (core) آن تا حد امکان کوچک باشد و تنها امکانات و قابلیت های ضروری را شامل شود. ضمنا در پیاده سازی آن سعی شده تا حد امکان دوباره کاری نشود و از کتابخانه های نرم افزاری موجود استفاده شود. به عنوان مثال در پیاده سازی ماژول mod_sofia، از پروژه Sofia-SIP که یک پروژه کدباز تحت حمایت شرکت نوکیا استفاده شده است در این سیستم تلفنی، از تکنولوژی ها و پروتکل های ارتباطی مختلفی مانند Skype، SIP، H323 و GoogleTalk پیشتیبانی می شود که امکان برقراری ارتباط آسان با سیستم های تلفنی کدباز مختلفی مانند sipXecs، Call Weaver، Bayonne، YATE و یا Asterisk را فراهم می سازد.

FreeSWITCH، از بسیاری از ویژگی های پیشرفته SIP مانند presence/BLF/SLA و همچنین TCP TLS و SRTP پشتیبانی می نماید. آنهمچنین قادر است به عنوان یک پروکسی فرانما (transparent proxy) با و بدون مدیا media در مسیر مورد استفاده قرار گیرد و به عنوان یک SBC یا Session Border Controller عمل کند.

FreeSWITCH ، از کدک های Wide Band و Narrow Band پشتیبانی کرده و آنها را به راهکاری ایده آل برای برقراری ارتباط بین دستگاه های قدیمی و تکنولوژی های جدید، تبدیل می کند. کانال های صدا و ماژول اتصال کنفرانس می توانند با فرکانس های 8،12،16،24،32 یا 48 کیلوهرتزی کار کنند و حتی کانال هایی با نرخ های مختلف را به هم وصل کنند. کدک G729 تحت لیسانس تجاری هم قابل دسترسی است.

FreeSWITCH، از فکس، هم بر روی صدا و هم پروتکل T.38 پشتیبانی می کند و می تواند بین هردو روش به عنوان مبدل هم عمل کند.

نویسنده (قبل از ویرایش - نسخه اولیه): مهدی مرادی

توضیحات خالق فری سوییچ را اینجا بخوانید

نحوه نصب فری سوئیچ

مقایسه استریسک Asterisk و فری سوییچ FreeSwitch

مشکلات و سوالات مرتبط با فری سوئیچ

چاپ/برون‌بری