پیش نویس توضیحات CPL از 2002: « زبان پردازش تماس (CPL) یک زبان است که برای توصیف و کنترل سرویس های تلفن اینترنتی می توان مورد استفاده قرار گیرد. این پیش نویس بصورتی طراحی شده که در هر دو سرورهای شبکه یا سرویس دهنده های عامل کاربر قابل پیاده سازی است. این به این معنی است که CPL ساده، توسعه پذیر بوده و به راحتی توسط مشتریان گرافیکی ویرایش شده و مستقل از سیستم عامل و یا پروتکل سیگنالینگ عمل می کند. مناسب برای اجرا در سروری است که در آن کاربران مجاز به اجرای خودسرانه برنامه ها نیستند، به عنوان مثال متغیرها و حلقه ها را نمی توانند وارد کنند و یا توانایی اجرای برنامه های خارجی را ندارند».

در تاریخ 5 آوریل 2000، CPL توسط گروه کاری نیروی ضربت مهندسی اینترنت آی پی تلفنی (IPTEL) تحت طراحی و توسعه قرار گرفت. CPL زبانی است که برای توصیف و کنترل خدمات تلفن اینترنتی، می تواند مورد استفاده قرار گیرد. CPL به هیچکدام از معماری های سیگنالینگ و یا پروتکل خاصی تعلق ندارد. پیش بینی می شود از CPL در هر دو پروتکل SIP (پروتکل شروع جلسه) و H.323 )ITU های «سیستم تلفن بصری و تجهیزات برای شبکه های محلی …») استفاده شود.

CPL به اندازه کافی برای توصیف تعداد زیادی از سرویس ها و امکانات، قدرتمند است، اما در تسلط محدود است به طوری که، می تواند با خیال راحت در سرورهای تلفن اینترنتی نیز اجرا شود. در واقع هدف این است که کاربران را برای انجام هر کاری خارج از سیاست های تعیین شده در سرویسهای تلفن اینترنتی محدودیت اجرایی داشته باشند. این نرم افزار هیچ راهی برای نوشتن یک لوپ یا هیچ تابع عملکردی اراده نمی دهد. CPL براحتی با ابزارهای گرافیکی ایجاد و ویرایش می شود.

CPL مبتنی بر XML بوده، بنابراین تجزیه و تحلیل آن آسان است و تجزیه کننده های زیادی برای آن در دسترس عموم قرار دارد. ساختار نگاشته های زبان ، ارتباط نزدیکی با رفتار CPL دارد، به گونه ای که یک ویرایشگر می تواند هر گونه اسکریپت معتبر، حتی آنهایی که با دست نوشته شده را درک کند. این زبان همچنین به گونه ای طراحی شده که یک سرور به راحتی می تواند اعتبار اسکریپت را زمانی که آنها به آن تحویل داده شده اند و نه در حالی که یک تماس در حال پردازش است، تایید کند.

پیاده سازی CPL

از CPL انتظار می رود هم در سرورهای تلفن اینترنتی و هم برای مشتریان های پیشرفته، تماس های کاربران را مستقیما پردازش کند. در حالت نخست، مکانیزمی برای انتقال اسکریپت بین کلاینت و سرور مورد نیاز وجود دارد. این سند مکانیزمی را شرح نداده، اما در آینده مستندات مرتبط ارائه خواهد شد.

چاپ/برون‌بری