E1 نام خطوط مخابراتی مخصوصی است که در اروپا و همچنین ایران ارائه می شود. بر روی هر خط E1 تعداد 30 خط تلفن معمولی شبیه سازی می شود. هر خط E1 می تواند حامل 2 MB/s پهنای باند باشد. خطوط E1 نمی توانند همزمان هم Dialin باشند و هم Dialout. در حال حاضر برخی از شرکتها و سازمانهای خصوصی در ایران از E1 برای ارتباط تلفنی خود استفاده می کنند که مشخصه این سیستم 8 رقمی بودن شماره های این سازمانهاست.

خطوط ای وان یکی از استانداردهای کلی برای خطوط دیجیتال (T1/E1) هستند که استانداردهای اروپایی و آمریکایی (E۱ برای اروپاست و T۱ استاندارد آمریکایی است) و فرق این دو تا در تعداد کانالهای آنهاست.

بنا بر اطلاعات موجود در سایت ها، ما در خط تلفن معمولی صرفا یه کانال برای ارتباط داریم ولی در این خطوط تعداد کانالها از یکی بیشتر مثلا T۱ دارای ۲۴ کانال است یعنی اینکه اگر شما یک خط T۱ داشته باشید می توانید ۲۴ ارتباط همزمان داشته باشید؛ تعداد این کانالها در E۱ برابر ۳۲ تا است که ۲ تا از آن برای سیگنالینگ و همزمان سازی بکار میرود و باقی یعنی ۳۰ تا از آن قابل بهره برداری است.

این قضیه اول داستان E1 بوده البته لزومی ندارد E1 حتما سیگنال های دیجیتال شده صوتی را حمل کند و می تواند هر نوع دیتا را در هر پهنای باند دیگری حمل کند و این امر بستگی به اینترفیس ترمینالها و پروتکل مورد استفاده دارد.

برای اتصال خط شهری E1 یا PRI و یا سانترال سنتی به مرکز تلفن ویپ، می توان از کارت ویپ E1 استفاده نمود. ظرفیت دلخواه را با توجه به تعداد خط E1 و یا تعداد ماژول PRI روی سانترال انتخاب نمایید. کارت تلفنی E1 با نصب بر روی مادربرد سرور، PRI را به VOIP تبدیل می کند. کارت های ویپ E1، از ظرفیت ۱ تا ۱۶ پورت E1 دارند. جهت برقراری ۳۰ تماس همزمان بین سانترال سنتی و مرکز تلفن ویپ، یک کارت ویپ E1 نیاز دارید.

چاپ/برون‌بری