پروتکل H.323

پروتکل H.323 یکی از دو پروتکل عمده بکار گرفته در VoIP است. H.323 به عنوان استاندارد رسانه ای سازمان بین المللی ارتباطات (ITU) برای انتقال صدا و تصویر از طریق پروتکل اینترنت استفاده می شود.پروتکل H323 پروتکلی از مجموعه پروتکلهاست و چندین پروتکل از جمله Q.931 برای سیگنالینگ ، H.245 برای تبادل پیام و RAS12 برای کنترل نشست ها، را ترکیب می کند. H.323 يک پروتکل پيشرفته و پيچيده بوده و مشخصات لازم براي ويدئو کنفرانس هاي محاوره اي و اشتراک داده و نرم افزارهاي صوتي نظير IP تلفني را تعريف مي نمايد. H.323 داراي مجموعه اي از ساير پروتکل ها بوده که هر يک داراي کاربرد خاص خود مي باشند.

اخيرا پروتکل ديگري با نام SIP)session Initiation Protocol) توسط IETF ارائه شده است .SIP نسبت به H.323 داراي کارائي بمراتب بيشتري بوده و صرفا براي IP تلفني طراحي و پياده سازي شده است .

H .323 اولین استاندارد در آدرس دهی کنترل تماس ها در VOIP است که تمامی دروازه های صدای (VOICE GATEWAY)شرکت سیسکو از آن پشتیبانی می کنند .حتی در سیگنالینگ های سیسکو هنوز این پروتکل بین گیت وی-gateway و گیت کیپر-gatekeeper عوض نشده و جایگاه خود را حفط کرده است. سانترال های پاناسونیک علاوه بر پروتکل اختصاصی خود این پروتکل را در مدل های قدیمی تر حمایت می کردند. البته هنوز هم کاربرد آن برای ارتباطات میان گیت وی و گیت کیپرهاست و مسلما کسی که بخواهد دیباگ شبکه های قدیمی را به عهده بگیرد، باید این پروتکل را بشناسد.

چاپ/برون‌بری