IP-Phone چیست؟

با رشد روز افزون بستر های ارتباطی و با جهانی شدن استاندارد Internet Protocol) IP)، امروزه سیستم های مخابراتی و ارتباطی در سراسر دنیا با وجود فواصل گسترده به سازگاری کاملی دست پیدا کرده اند. در مخابرات جدید و با IP-Based بودن همه سیستم های ارتباطی این امکان وجود دارد که برنامه های کاربردی مختلف در سراسر دنیا تنها با پیروی از استاندارد IP بتوانند به سادگی با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.

در دنیای مخابرات IP، این امکان وجود دارد که از بسترهای ارتباطی به طور هم زمان برای انتقال Voice ،Video و داده ها استفاده شود و در واقع در دنیای مخابرات جدید دیگر تفاوتی در انتقال برنامه های کاربردی مختلف وجود ندارد و تنها IP–Based بودن این سیستم ها اهمیت دارد. از مهمترین این تکنولوژی ها سیستم های IP Phone می باشد. به واقع کاربران با تهیه IP Phone این امکان را دارند که تنها با دسترسی به بستر اینترنت و داشتن IP اختصاصی تصویر و صدا را به سادگی بر روی این بستر منتقل کنند.

تکنولوژی IP -phone فناوري جديد مخابراتي است که در چند سال اخیر به موازات گسترش سایر فناوري هاي ارتباطی از قبیل شبکه هاي کامپیوتري ، اينترنت و غيره پيشرفت کرده و به سرعت صنعت مخابرات و بازار مصرف را تحت تأثير قرار داده است. اين تکنولوژي در واقع نوع جديدي از دستگاه هاي مخابراتي است که بر روي بستر شبکه هاي کامپیوتری فعاليت مي کند، لذا علاوه بر اين که تمامی انتظارات از يک مرکز مخابرات را برآورده مي کند، براي ارائه خدمات و سرويس هاي نامحدود و جديد نیز انعطاف پذير بوده وهمين امر باعث شده که فعالان عرصه ارائه خدمات مخابراتي بتوانند با سرمايه گذاري کم و مخارج عملياتي پايين، طيف وسيعي از سرويس ها را در اختيار استفاده کنندگان قرار دهند و همچنین توسعه کاربرد IP Phone برخلاف سيستم هاي مخابراتي سنتي منجر به همگرا شدن سرويس ها ي صوتي، تصو يري و داده ها شده است ؛ و دیگر نيازي به سرمايه گذاري جداگانه بر رو ي تک تک سرو يس ها ي مخابراتي نبوده و سرمايه گذاري فقط بر روي تکنولوژي IP Phone متمرکز مي شود.

دراين تلفن ها همگرايي شبکه‌هاي صوت وديتا امكان‌پذير است. IP-Phone يك دستگاه ديجيتالي باهوش با واسط شبکه LAN مي‌ باشد. IP-Phone داراي يك آدرس IP وكانكتورهاي استاندارد (RJ- 45) مي‌باشد، لذا اينگونه تلفن ها مي‌ توانند درون هر پورتي درشبکه LAN قرار گيرند. از آنجائيكه به تلفن هاي مذكور آدرس IP اختصاص مي‌يابد، لذا امكانات در آن بسيار زياد بوده و اين امكانات و قابليت‌ها به Feature‌ هايي كه توليدكنندگان روي آن قرار مي‌ دهند بستگی دارد. كاربردهاي مــهم آن شامل همکاری یا Unified Messaging،Collaboration یا پیام رسانی یکپارچه، كنفرانس و غيره مي‌ باشد. با IP-Phoneها كاربران مي‌ توانند Extension خودشان را باخود حمل كرده بطوري كه هرگز يك مكالمه‌ را از دست ندهند. با استفاده‌ از اين تلفن ها مي‌ توان ارتباطات كنفرانس ايجاد نمود. مي‌ توان اطلاعات web را درحال پاسخ به مكالمه خواند و يا به يك سرويس Web based براي چك كردن پست الكترونيكي، وضعيت هوا، شرايط ترافيك يا چك كردن موجودي خود در بانك Login كرد.

عموماً اين تلفن ها قادر هستند ديتا و صوت را روي LAN هاي موجود ارسال نمايند. علاوه بر توانايي‌هاي مذكور بعضاً اين تلفن ها قادر هستند كاربردهاي بي سيم را همراه با كاربردهاي تلفن معمولي دريك ساختار تلفني واحد ارائه نمايد. عموماً نرم‌افزار اين سيستمها قابل Upgrade شدن‌‌ مي‌ باشند. تعدادي از قابليت‌ هاي ديگر اين قبيل تلفن ها به شرح زیر است:

1- داراي دكمه كنترلي صدا براي ارتباطات ورودي روي بلندگو و گوشي تلفني.

2ـ غيرفعال نمودن يك ارتباط بدون اينكه گوشي را روي قلاب بگذاريم.

3ـ داراي قابليت Mute Function براي قطع گوشي و ميكروفن بدون استفاده از دست.

4- انتقال مكالمه به Extension ديگر ويا به يك شماره ديگر.

5- انجامCall Forward به شماره‌هاي داخلي و خارجي.

6- داراي نشانه‌گر انتظار پيام

7- توانايي ايجادStuttered dial tone

8- توانايي ارائه سرويسConference

9- توانايي ارائه سرويسCall back

10- توانايي ارائه سرويس Call Conferencing

11- توانايي ارائه سرويسCall Forwarding

12- توانايي ارائه سرويسCall Hold

13- توانايي ارائه سرويس Call Transfer

14- توانايي ارائه سرويسDo not disturb

15- توانايي ارائه سرويس Intercom Paging ‍

16- توانايي ارائه سرويس Speed dialing

معمولاً كيفيت صوت و ضريب اطمينان در اين سيستمها همانند تلفن هاي سنتي مي‌باشد و براحتي قابل مديريت‌ كردن مي‌باشند. اين تلفن ها مي‌ توانند به يك PC وصل شده و قادر هستند براحتي با شبکه ديتا ارتباط برقرار نمايد. در جاهايي كه فقط نياز به يك تلفن مي‌باشد، از لحاظ اقتصادي مقرون به صرفه است كه از IP-Phone استفاده‌ شود. تلفن‌هاي IP بصورت استاندارد قابل ارائه‌ مي‌باشند و از آنها مي‌توان‌ در IP Telephonyاستفاده نمود.

يك IP Telephone نمونه داراي شش دكمه جهت Feature ها و تعدادي كليد برای راهنمای قابليت‌ها و عملكردها مي‌ باشد. اين تلفن قادر است زمان، تاريخ و اسم مشترك تلفن‌كننده و شماره تلفن‌ او و رقم‌هايي كه گرفته شده است را نمايش دهد.

اين تلفن داراي توانايي گرافيكي نيز مي‌باشد.روش‌هاي زير استفاده از IP- Phone را مقدور مي‌سازند: با استفاده ازButtonها با استفاده از‌Soft keyها با استفاده از Navigation key دسترسي مستقيم با استفاده از رقمهاي مربوطه از ديگر قابليت‌هاي اين سيستم مي‌توان به موارد ذيل اشاره نمود:

IP-Phone قادر است پيام هاي ورودي را گرفته و آنها را دسته‌بندي كند و روي صفحه براي كاربر نمايش دهد. با اين روش كاربر خيلي موثر و سريع مي‌تواند جواب تلفن‌ هاي خود را بدهد. اين سيستم داراي دفترچه تلفني با عنوان (LPAP3-(Light Weight Directory Access Protocol است. نور صفحه نمايش اين تلفن قابل تنظيم مي‌ باشد. اين سيستم داراي Ringer Tone و تنظيمات صدا براي كليه صوت ها از قبيلRinger Head Set, Handset, و بلندگو مي‌ باشد. با استفاده از اين تلفن كاربرها مي‌ توانند به اطلاعاتي نظير وضعيت هوا، بورس و يا هر اطلاعاتي كه درWeb وجود دارد، دسترسي پيدا کنند. با اين تلفن مي‌توان مستقيماً به شبکه Ethernet متصل شد. Virtual LAN جداگانه جهت PC و تلفن IP توسط مديريت اين سيستم قابل تعريف است.

چاپ/برون‌بری