ISDN چیست؟

در گذشته تلفن ها همگی آنالوگ بودند و یک عیب بسیار بزرگ بشمار می آمد,زیرا هنگام ارسال صدا نویز وارد کانال می شد و کیفیت را به شدت کاهش می داد.کدینگ دیجیتال راهی برای کد کردن صدا و تشخیص خطا طراحی کرد .بنابراین شبکه های IDN) Integrate Digital Network)طراحی شدو تمام شبکه های تلفنی آنالوگ به دیجیتال تبدیل شد.

ISDN مخفف عبارت جهانی Intergeated Service Digital Network می باشد و بعنوان یک شبکه مخابراتی دیجیتال عمومی به کار می رود . با استفاده از ISDNامکانات جدیدی برای ارتباط دیتا بوجود می آید اکنون پس از استفاده وسیع ISDN بصورت باند باریک ، زمان اجرای باند پهن ISDN براساس تکنیک ATM [1]، فرا رسیده که بعنوان یک شبکه باند پهن جامع سرویسهای مخابراتی در نظر گرفته می شود .

وضعیت امروزی در بسیاری از شرکتها ، نشان می دهد که تکنولوژی های مختلف شبکه مانند X.25 ،FODL ,(Token Ring Ethernet) ،LAN های مبتنی بر ATM و نیز ISDN برای ارتباط دیتا بکار برده می شود . ISDN می تواند در صورت اتحاد با شبکه های دیگر دیتا مزیتهای اضافی دیگری­راهم همراه داشته باشد .

طرح ومفهوم ISDN برای ارتباط دیتا

شبکه ISDNاز نظر کاربر یک شبکه ISDN باند باریک می باشد (N-ISDN) که هدف اصلی آن مجتمع نمودن سرویسهای گوناگون مخابراتی بصورت جامع در یک شبکه می باشد . سابق بر این برای اجرای سرویسهای مختلف مانند ، انتقال دیتا ، مکالمات و غیره قاعدتا نیاز به شبکه های مجزای مخابراتی بود . در حال حاضر زمان اجرای باند پهن ISDN B–فرارسیده و باید بعنوان یک شبکه جامع سرویس دهی باند پهن بکار برده شود . باند پهن یقینا زیر ساخت مخابراتی (TC)و پردازش دیتا (DP) را کنار نخواهد گذاشت , بلکه آن را بصورت مطلوبی کامل خواهد نمود (حفظ سرمایه) .

ویژگی های N-ISDN:

دیجیتال نمودن شبکه های تلفنی آنالوگ شرط اجرای ISDN بود . بنابراین ISDN بدنبال دیجیتال شدن شبکه های آنالوگ بوجود آمده است .هماننند شبکه های تلفنی آنالوگ در ISDN همچنین سوئیچینگ مداری اجرا می گردد . . در ISDN یک ارتباط انتها به انتهای فیزیکی (ارتباط ISDN) در صورت لزوم بین دو ترمینال تشکیل می گردد . بدین طریق در واقع یک خط فیزیکی بین ترمینالهای مرتبط به یکدیگر ایجاد می گردد . این خط به هر یک از مراکز ISDN واقع در مسیر ارتباطی متصل می باشد و در طول مسیر ارتباط بطور ثابت به ترمینالهای مرتبطه اختصاص داده می شود . علاوه بر این ، در حین یک ارتباط ISDNموجود ، اطلاعات کنترلی (سیگنالیک) مربوط به ارتباط بین ترمینالهای مرتبطه بطور موازی (همزمان) ارسال می گردند . اطلاعات کنترلی­را بطور کلی­سیگنالینگ­می­نامند .

هیچ ارتباط انتها به انتهایی بمنظور سیگنالینگ بین ترمینالهای مرتبطه ایجاد نمی گردد ، بلکه سیگنالینگ­به صورت پیام های سازمان یافته براساس قاعده ارسال بسته ای (Store & forward) از طریق ISDN ارسال می گردد . سیگنالینگ بین ترمینالها و مراکز تلفن محلی ISDN از طریق کانال D و سیگنالینگ بین مراکز تلفن ISDNاز طریق کانالهای سیگنالینگ مرکزی انجام می گردد .

از آنجائی که اطلاعات (دیتا)در مراکز تلفن ISDN بافر نمی شوند ، لذا مدت زمانی دسترسی یک ارتباط ISDN مبنای محاسبه هزینه شارژ ارسال بدست آمده می باشد. بنابراین هزینه ارسال در ISDN وابسته به زمان می باشد. از اینرو ISDNخصوصا برای ارسال فایل بسیار مناسب می باشد ،ISDN بعنوان شبکه ای برای ارتباط دیتا دارای سود و زیان خاصی می باشد .

مضرات :

· هر دو ترمینال دیتا درگیر درارتباط باید با نرخ بیت یکسانی ارسال و در یافت نمایند .

· در صورت عدم استفاده از مالتیپلکسر ، فقط یک رابطه ارتباطی برای هر ارتباط ISDN امکان پذیر می باشد .

· هنگام خرابی یک ارتباط ISDN ، ارتباط دیتا قطع می گردد .

مزایا :

· از طریق ISDN یک ارتباط شفاف انتها به انتها ایجاد می گردد .(یعنی کلیه فرمت های مختلف دیتا می توانند ارسال گردند)

· از طرف ISDN درخصوص پروتکل ارتباطی بکار برده شده چیزی اضافه نمی گردد (شفافیت پروتکل )

درواقع انتظار می رود که زمان جریان سیگنال روی یک ارتباط ISDN ثابت باشد.

یکی از ایرادهای متداول در استفاده از اینترنت سرعت کم اتصالات تلفن معمولی است حتی مودم های پرسرعت که اطلاعات را ۵۶٫۶۰۰ بیت در ثانیه انتقال می دهند برای نمایش تصاویر گرافیکی موجود در اینترنت بسیار کند به نظر می رسند.

اینترنت سرشار از فایلهای گرافیکی، ویدیویی، صوتی و دیگر فایلهای چند رسانه ای حجیم است که برای ارسال انها از اینترنت به کامپیوتر شما مدت زمان زیادی لازم است.

یک روش مقرون به صرفه برای دستیابی به اتصال اینترنتی سریعتر استفاده از (ISDN= Integrated Service Digital Network) یا شبکه دیجیتالی خدمات مجتمع است. این فناوری سالهاست که وجود دارد اما ظهور اینترنت و لزوم وجود اتصالات پرسرعت ان را محبوب تر ساخته است.

ISDN با استفاده از کابل مسی خطوط تلفن موجود امکان برقراری اتصالات پرسرعت به اینترنت را فراهم می کند اما این امکان دراختیار همگان قرار نمی گیرد زیرا لازم است شرکتهای مخابرات تجهیزات ویژه سوئیچینگ دیجیتال ISDN را نصب کنند با این حال هر روزه در مناطق بیشتری سرویس های ISDN ارائه می شوند در ضمن سرویسISDN نسبت به خط تلفن معمولی گرانتر است.

به منظور استفاده از ISDN و اینترنت لازم است تا از شماره ارتباطی مجهز به ISDN بهر بگیرید. بسیاری از تامین کنندگان سرویسهای خصوصی اینترنت و خدمات Online امکان ارتباط با ISDN را فراهم میکنند. همچنین برای استفاده از سرویس ISDN باید یک مودم ISDN در اختیار داشته باشید اگر چه مودم ISDN از نظری ظاهری شبیه مودم معمولی است اما در حقیقت اصلا مودم نیست بلکه یک ترمینال است قطعه ای سخت افزاری که به شما امکان ارسال و دریافت سیگنال های دیجیتال را از طریق خطوط تلفن ISDN می دهد.

مودم های معمولی سیگنال های دیجیتال کامپیوتر را به سیگنال های کامپیوتر انلوگ تبدیل میکند تا بتوانند از طریق خطوط تلفن معمولی انالوگ ارسال شوند.

سرویس های ISDN در شبکه مخابراتی ایران

ایجاد شبکه دیتا جهت استفاده عموم مردم از دهه 70 میلادی آغاز گردید، با گسترش این شبکه در کنار شبکه تلفنی PSTN ، نیاز به یکپارچه سازی آن در دهه 80 احساس و منجر به ایجاد شبکه ISDN شد. این شبکه بدلیل توانمندی های خود، علاوه بر ایجاد یکپارچگی صوت و تصویر و دیتا سرویسهای افزودنی متنوعی را نیز ارائه می دهد.

شبکه ISDN با قرار گرفتن در بخش لبه شبکه(Edge) براحتی اطلاعات و تقاضاهای ورودی مربوط به شبکه های PSTN و PDN از طرف کاربران را جدا کرده و در حالیکه مشترک از سرویسهای صوت و تصویر و دیتا بصورت یکپارچه استفاده میکند , اثرات ترافیکی هر یک از شبکه های مذکور بر یکدیگر را از بین می برد. از جمله امکانات ایجاد شده توسط این شبکه، اتصال هشت پایانه از انواع تلفن دیجیتال و آنالوگ ، رایانه شخصی، فاکس دیجیتال و آنالوگ، تلکس و تله تکس به یک خط می باشد. بطوریکه هر یک از پایانه ها اطلاعات مربوط به خود را دریافت و یا ارسال می کند که این امر ضمن چند برابر کردن بهره وری از خطوط دسترسی , مشکلات تعویض پایانه توسط کاربر را منتفی می نماید.

در حال حاضر سرویسها بعنوان مفهومی مستقل از شبکه ها مطرح و تمام توجه کاربران را بخود جلب نموده است بطوریکه شبکه ها بصورت مبتنی بر سرویس طراحی و ایجاد می گردند چرا که بخش وسیعی از نیازهای اجتماعی و اطلاعاتی مردم در بیشتر زمینه ها از طریق سرویسهای مخابراتی برآورده و مرتفع می گردد. در همین راستا از دیدگاه اپراتورها و ارائه دهندگان سرویس، ایجاد درآمد بیشتر یکی از اهداف مهم می باشد که این امر با ارائه سرویسهای متنوع به کاربران محقق می گردد.

شرکت مخابرات ایران نیز با آگاهی به نکات مهم فوق اقدام به پیاده سازی شبکه ISDN نموده است ولیکن چون زیرساخت سیگنالینگی CCS7 از ملزومات این شبکه می باشد، لذا با تکمیل پیاده سازی CCS7در مناطق مختلف کشور , تجهیز و ارائه خدمات ISDN نیز انجام خواهد شد.


1ـ انواع سرویسهائی که مشترک ISDN می تواند از آن استفاده نماید:

ارتباط با شبکه اینترنت

اگر چه در ابتدا هدف از ایجاد شبکه ISDN استفاده از یک خط واحد برای ارتباط دیجیتالی پایانه های مختلف با کاربردهای گوناگون مانند تلفن، رایانه های شخصی، دستگاه فاکس (اعم از آنالوگ و دیجیتال) و تلکس بوده است لیکن در حال حاضر با گسترش چشمگیر شبکه اینترنت و نفوذ آن همانند تلفن به تمام سطوح جامعه، کاربرد موثر دیگری را بر شبکه ISDN افزوده است بطوریکه کاربران شبکه ISDN با اتصال به سرویس دهند گان دیتا (ISPS) می توانند با سرعت 144Kb/s به اینترنت وصل شود . برای استفاده از این سرویس ، مشترک ISDN بایستی تجهیزات پایانگاهی شبکه(NT) و کارت واسط رایانه(PC) را تهیه و تعبیه نماید.

یکپارچه سازی شبکه دسترسی :

برقراری ارتباطات صوت و تصویر و دیتا از جمله مشخصات بارز شبکه ISDN است و لذا می توان گفت که این شبکه در هر دو زمینه سرویس و دسترسی , یکپارچه سازی مناسبی را انجام داده و بطور مطلوبی نیازهای اغلب کاربرا ن را بعنوان نقاط انتهایی شبکه تامین نموده است یعنی کاربر با استفاده از یک جفت سیم مسی موجود با دسترسی به شبکه تلفنی توانسته است از سرویسهای صوت، تصویر بصورت همزمان استفاده نماید.

کیفیت و سرعت مطلوب

نظر باینکه شبکه ISDN مبتنی بر ارتباط دیجیتالی تا نقطه انتهایی شبکه یعنی تا پایانه کاربر می باشد ، لذا توانسته است که ارتباطی سریع تا 144 کیلو بیت بر ثانیه با کیفیت بسیار مناسب بدون خطا، تداخل و همشنوایی را برای کاربران خود فراهم نماید و نیز از آنجائی که این شبکه مبتنی بر سیگنالینگ کانال مشترک (CCS7) می باشد، زمان برقراری ارتباط کاهش پیدا کرده و صحت برقراری ارتباطات در آن فزونی می یابد. به همین دلیل از منابع موجود شبکه بصورت بهینه استفاده شده که این امر باعث کاهش ترافیک کاذب در شبکه می گردد.

امکان ارتباطات همزمان

سوئیچ ISDN با تخصیص پهنای باند ( 2×64+16 ) 2B+Dکیلوبیت بر ثانیه روی یک زوج سیم مسی این امکان را به کاربر می دهد که بتواند دو ارتباط تلفنی همزمان و یا یک ارتباط صوت و تصویر را بطور همزمان برقرار نماید که این امر با تبدیل یک زوج سیم به دو زوج سیم که توسط اینترفیس (Network – Termination) NT در محل کاربر ( مثلا منزل مشترک ) انجام می پذیرد، ممکن خواهد شد.

بهره برداری بهینه از طرح شماره گذاری کشور

شبکه ISDN بدلیل داشتن مجموعه سرویسهای تکمیلی گروهی از طرح شماره -گذاری کشور بصورت بهینه استفاده کرده و امکان ایجاد شبکه های خصوصی VPN را بدون استفاده از سوئیچهای خصوصی اضافی در شبکه فراهم می سازد و نیز بدلیل ارائه سرویس خط چند شماره ای (Multiple subscriber number ) استفاده بهینه از پایانه ها ی کاربر را مهیا می سازد.

استفاده از پایانه های ارزان قیمت

در حال حاضر با استفاده از یک دوربین ویدئویی کوچک و یک کارت اینترفیس که در رایانه های شخصی نصب می گردد، بدون استفاده از پایانه ویدئویی ISDN ، میتوان ارتباط تصویری را فراهم نمود که این روش جایگزین مناسبی برای پایانه های ویدئویی ISDN که عمدتا بدلیل گرانی قیمت مورد استقبال کاربران قرار نگرفته است، می باشد.

امکان ارتباط با بانکهای اطلاعاتی و انجام امور تجاری و بانکی

بدلیل توانمندی برقراری ارتباطات دیتا در این شبکه، امکان دستیابی کاربران به بانکهای اطلاعاتی و کامپیوترهای مادر (Host ) و شبکه تلفن خصوصی (PBX) امکانپذیر می باشد. همچنین انجام امور بانکی و تجارتی در صورت وجود ارتباط مورد نیاز برای دسترسی مشتریان ، میسر می باشد. خاطر نشان می سازد که این امر در کاهش ترافیک شهری و آمد و شدهای بیشمار اثر بسزایی داشته و با بررسی کلان، در کاهش هزینه های ارتباطی نیز موثر خواهد بود.

ارتباط شبکه ها ی کامپیوتری LAN

نظر به اینکه ارتباط کاربر با نرخ بیت 2Mb/s در شبکه ISDN بصورت 30B+D نیز امکان پذیر می باشد لذا ارتباط شبکه های کامپیوتری محلی(از قبیل شبکه های داخلی بانکی، شرکتها، سازمانها و ارگانهای بزرگ) از طریق شبکه ISDN با سرعت 2Mb/s مقدور می باشد و بدین ترتیب دسترسی کاربران به این شرکتها و یا ارتباط اینگونه شبکه ها با یکدیگر مقدور می باشد و بدین ترتیب دسترسی کاربران با این شبکه ها و یا ارتباط اینگونه شبکه ها با یکدیگر با سرعت و کیفیت مناسب امکان پذیر می گردد.

فرق ISDN با DIAL UP و ADSL

ISDN مربوط به جاهایی است که مخابراتشون هم سیستمش ISDN هست مثل همان اشتراک dial-up هست فقط فرقش اینست که در خط‌های ISDN به خاطر اینکه دو کاناله هستند هم زمان دوتا کاربر می‌توانند از یک خط تلفن استفاده کنند و وقتی به اینترنت متصل هستید بازهم تلفنتان زنگ می‌خورد. برای اشتراک ISDN باید مودم ISDN هم داشته باشید. سرعت مودمها هم 128k هست با دو تا کانال 64k که اگه همزمان با تلفن هم صحبت کنید سرعتتان تا 64k پایین می آید. کلا در چنین سیستمی یک خط تلفن کارایی دوتا خط را دارد، یعنی با یک شماره دوتا خط دارید و همزمان دو نفر می‌توانند به شما زنگ بزنند. اما ADSL فقط از سیم کشی تلفن استفاده می کند و بخاطر اینکه فرکانسهای آن در سطح بالاتری نسبت به فرکانسهای مخابرات است با هم هیچ تداخلی ندارند و سرعت خیلی بالاتری هم نسبت به ISDN دارد و نیازی هم به شماره گرفتن نداره.

تنها مزیت سیستم ISDNنسبت به خطوط تلفن عادی امکان دریافت و ارسال صدا ( Voice ) و اطلاعات ( Data ) به صورت همزمان می باشد . کلا دو نوع سرویس ISDN وجود دارد . یکی به نام ISDN BRI که BRI مخفف Basic Rate Interface می باشد و دیگری ISDN PRI که PRI مخفف Primary Rate Interface می باشد . در BRI ما دو تا کانال 64kb/s به نام B-Channels داریم ( که البته بعضی switch ها آنرا محدود به 56K می کنند ) و یک کانال 16kb/s که البته گاهی تا 64kb/s هم وجود دارد به نام D-Channel . دقت کنید که در اینجا بر اساس این تعاریف هر 1kb برابر 1000b می باشد نه 1024b . بر این اساس یک خط ISDN BRI می تواند حداکثر 144kb/s اطلاعات رو در یک لحظه جابجا کند . نوع دیگر ISDN یعنی ISDN PRI به صورت دیگری است . در این نوع ( استاندارد اروپا رو شرح می دهم که با ایران هم تطابق دارد ) 30 عدد کانال 64kb/s به نام B-Channels و یک کانال 64kb/s دیگر به نام D-Channel وجود دارد . این نوع خط ISDN مخصوص سرویس دهندگان اینترنت می باشد که می خواهند به مشترکین خود که دارای خطوط ISDN BRI می باشند با سرعت بهتری نسبت به خطوط معمولی سرویس دهی کنند . در حقیقت در این نوع خطوط قابلتی وجود دارد که می تواند توسط یک D-Channel دو خط PRI را سرویس دهی کرد که در نهایت باعث می شود که یک مشترک اینترنت توسط یک خط ISDN BRI بتواند دو کانال B-Channel همزمان از دو خط PRI مختلف را با هم اشغال کرده و در حقیقت با سرعت 128kb/s به اینترنت متصل شود . ( دقت کنید مجموع پهنای باند ارسال و دریافت 128kb/s می باشد ) توسط خطوط ISDN BRI شما می توانید با سرعت 128kb/s به سرویس دهنده اینترنت که دارای خطوط ISDN PRI می باشد متصل شوید.

اما مزایای این سیستم :

همانطور که مشخص است ISDN قابلیت اتصال به اینترنت رو با سرعتی معادل دو برابر خطوط عادی با کیفیت خیلی بهتری فراهم می کنه و در عین حال شما مجبور نیستید برای کار با اینترنت تلفن خود را مشغول کنید تا دیگران نتوانند از آن استفاده کنند ، بلکه با جدا کردن کانالها امکان ارسال و دریافت اطلاعات و صدا به صورت همزمان وجود دارد . دیگر مزیت این سیستم که در ایران در حال حاضر هم برای سرویس دهندگان مهم است و هم برای مشترکین ، این است که سرویس دهندگان اینترنت نیازی به نصب دستگاههای گران قیمت در کلیه مراکز سرویس گیرنده همانند خطوط ADSL ندارند و این خطوط توسط خود Switch های PSTN قابل ارائه هست . تنها با اضافه کردن چند کارت به این Switch ها می توان به راحتی با همین خطوط معمولی این سرویس را به مشترکین داد . اما در طرف مشترکین باز هم همانند ADSL باید ISDN Modem ای قرار گیرد که بتواند کار تشخیص این کانالها از هم و استفاده از آنها را انجام دهد . در صورتیکه شما خط ISDN BRI داشته باشید اما مودم مخصوص آنرا نداشته باشید خط شما همانند یک خط تلفن معمولی خواهد بود هیچ سودی برای شما ندارد . اما ضعف اصلی این سیستم قدیمی بودن آن است . در حقیقت این سیستم نسل بعدی همان Dial-UP خودمان است و محدودیت اصلی آن هم سرعت آن است . یعنی اگر مشترکی بخواهد به سرعتی بیشتر از 128kb/s به اینترنت متصل شود دیگر به هیچ عنوان نمی تواند از این سیستم استفاده کند . اما به هر حال سهل الوصول ترین سیستم در حال حاضر در ایران همین سیستم می باشد که مخابرات هم شروع به واگذاری آن کرده است . البته در صورتیکه ADSL به صورت عمومی در همه شهرها واگذار شود عملا استفاده از این سیستم دیگر بی معنا خواهد بود .

شما الان می تونید با مراجعه به مرکز تلفن منطقه خودتون در خواست وصل این سرویس رو بدهید و بدون هیچ هزینه اولیه ای این سرویس وصل خواهد شد . تنها چیزی که سمت خودتان نیاز دارید یک ISDN Modem است که می توانید آنرا به راحتی تهیه کنید . خیلی از شرکت های سازنده اش همین الان در ایران این محصولات رو ارائه کرده اند و آماده فروش است. اما بعد از این شما احتیاج به یک ISP دارید که دارای خطوط ISDN PRI باشد که بتواند به شما سرویس پر سرعت اینترنت را بدهد . یعنی در صورتیکه شما بخواهید به اینترنت با سرعت 128kb/s متصل شوید و از خط ISDN BRI استفاده می کنید سرویس دهنده شما هم باید دارای خطوط ISDN PRI باشد تا بتواند این سرویس را به شما بدهد. در حال حاضر هیچ یک از ISP های تهران دارای خطوط ISDN BRI نیستند و مخابرات حاضر به دادن این سرویس به آنها نیست، جالب است بدانید که علت این امر رو هم عدم امکانات فنی در مراکز مخابراتی اعلام کرده اند ، این در حالی است که در خیلی از شهرستانهای ایران در حاضر بجز سرویس PRI سرویس دیگری به ISP ها نمی توانند بدهند ( مثلا رشت ، یزد ، … ) . البته این را هم بدانیدکه در شهرستانها چون switch های آنها در خیلی از مواقع جدید خریداری شده است به طور دارای این امکان ( یعنی همان کارتهای کذایی ) هست ، اما در تهران چون باید برای switch های خود این کارتها را برای ارائه سرویس ISDN PRI خریداری کنند ، فعلا به همه می گویند که امکانات نیست . امیدواریم به زودی امکاناتش رو اضافه کنند و مشترکین ISDN BRI بتوانند با دو برابر سرعت Dial-Up معمولی به Internet وصل شوند.

چاپ/برون‌بری