در شبکه Gateway به سیستمی گفته می شود که توانایی آن را دارد تا دو شبکه متفاوت را که از پایه از دو پروتکل متفاوت تشکیل شده است به یکدیگر متصل کند. در Gateway شبکه می تواند بطور کامل در نرم افزار ، سخت افزار و یا ترکیبی از هر دو شبکه ایفای نقش نماید. بسته به نوع پروتکلی که در شبکه شما پشتیبانی می شود ، Gateway می تواند در هر سطح از مدل OSI کار خود را انجام دهد.

در یک شبکه معمولا Gateway ها جزء پیچیده ترین وسایل هستند به این دلیل که عملیات انتقال در چندین لایه در مدل OSI انجام می دهند. بعنوان مثال می توان اینگونه تعریف نمود که Gateway وسیله ای است که یک شبکه LAN را به پردازنده اصلی یا همان مرکز اصلی متصل می نماید. این دو قسمت کاملا از هم متفاوت می باشند. قسمت LAN از یک سیستم پردازش غیر متمرکز ، ارتباط نوع Baseband و کاراکترهای نوع ASCII استفاده می کند. قسمت مرکزی نیز از یک پردازنده مرکزی ، ارتباط نوع Baseband و Broadband و نوع کاراکتری EBCDIC استفاده می کند. حال کار نرم افزار Gateway این است که هر پروتکل از قسمت LAN را برای قسمت Mainframe انتقال و ترجمه کند.

گیت وی VoIP یا VoIP Gateway برای ارتباط شبکه تلفنی با سیستم VoIP

گیت وی VoIP ارتباط شبکه VoIP و تلفنی را از طریق اتصال FXO، FXS، E1 و GSM ایجاد مي‌کند. VoIP Gateway ارتباطي ميان دنیای مخابرات و VoIP است. جهت استفاده از خط شهری، خط E1، خط موبایل و يا تلفن و سيستم سانترال سنتي در سيستم VoIP، علاوه بر کارت تلفنی، می توان از گیت وی ویپ استفاده کرد که در واقع یک دستگاه مبدل است که خارج از سرور VoIP قرار می گیرد و از طریق پورت شبکه، با مرکز تلفن ویپ ارتباط برقرار می کند. گیت وی VoIP شما را قادر به راه اندازي سيستم تلفن تحت شبکه، در ابعاد مختلف و امکانات پيشرفته مي سازد. پس از تهیه گيت وي VoIPمناسب، نرم افزار تلفني دلخواه را انتخاب نماييد و مرکز تلفنی مقرون به صرفه در مقايسه با IPPBX هاي مطرح دنيا را تهيه کنید.

با اتصال خط شهري یا E1، سيم کارت GSM، تلفن آنالوگ، سانترال و PBX آنالوگ سنتي به گیت وی ویپ مي‌توانيد کانال ارتباطی موردنظر را به مرکز تلفن ویپ اضافه نماييد. مناسب ترين راه جهت ترکيب سانترال سنتي با مرکز تلفنVoIP و يا راه اندازي يک IPPBX قدرتمند، استفاده از گیت وی ویپ شهری، E1 يا GSM با ظرفيت دلخواه است که بدون اعمال لود روي CPU سرور، ارتباط را با دنياي ویپ برقرار مي کند.

گیت وی های ویپ به سه دسته اصلی تقسیم می شوند:

**گیت وی آنالوگ**

گیت وی های آنالوگ جهت برقراری ارتباطات آنالوگ، همچون گوشی های تلفن‌ سنتی و یا خطوط شهری، با یک سیستم VoIP مورد استفاده قرار می گیرند. این نوع گیت وی ها بر اساس نوع اینترفیس آنالوگ در دو دسته گیت وی FXS و گیت وی FXO تقسیم بندی می شود.

از دستگاه گیت وی ویپ آنالوگ برای اتصال خط شهری به پورت FXO جهت برقراری ارتباط با مرکز تلفن VoIP استفاده می شود. برای اتصال تلفن آنالوگ یا دستگاه فکس به شبکه VoIP، گیت وی ویپ مورد استفاده است. یک مرکز تلفن ویپ، روی بستر شبکه کار می کند بنابراین در صورتیکه نیاز به افزودن خط شهری یا تلفن آنالوگ به مرکز تلفن ویپ باشد، گیت وی ویپ آنالوگ یا کارت ویپ به کار می رود. معمولا« در مواردی که فاصله سرور ویپ تا محل تحویل خط شهری زیاد است و یا نیاز به کاهش لود سرور ویپ باشد، از گیت وی VoIP به جای کارت VOIP استفاده می شود.

کاربرد مهم گیت وی ویپ، در انتقال خط شهری روی بستر شبکه است. فارق از اینکه بستر شما شبکه داخلی، ایترنت، اینترانت، mpls و … است، خط شهری را در مبدا به گیت وی FXO، تحویل دهید و در مقصد با گیت وی FXS، همان خط را تحویل بگیرید.

یک کاربرد دیگر گیت وی ویپ، اتصال سانترال سنتی به مرکز تلفن ویپ است. اگر به هر دلیلی حفظ سانترال و تلفن های قدیمی در سازمان لازم است، می توانید با گیت وی ویپ آنالوگ، شبکه تلفن قدیمی را با شبکه ویپ ادغام نمایید. برای این کار کافیست گیت وی ویپ با تعداد پورت مناسب FXO یا FXS تهیه کنید.

گیت وی FXO

از گیت وی FXO برای اتصال خطوط تلفنی شهری، به شبکه ی VoIP استفاده می شود. به عبارت دیگر تماس های شهری آمده از خطوط آنالوگ، توسط این گیت وی به مکالمات VoIP تبدیل می شوند.

گیت وی FXS

گیت وی FXS برای اتصال گوشی های تلفن‌ آنالوگ قدیمی و نیز تجهیزات فکس عادی به سیستم تلفن VoIP به کار می‌رود.

**گیت وی دیجیتال**

این نوع گیت وی، برای ارتباط سیستم تلفنی VoIP با خطوط مخابراتی دیجیتال همچون خطوط E1 استفاده می‌شود.

اگر خط E1 یا PRI دارید، برای افزودن آن به مرکز تلفن ویپ، می توانید از دستگاه گیت وی ویپ E1 یا PRI استفاده کنید تا با اتصال خط E1 به پورت E1 دستگاه گیت وی، ارتباط با مرکز تلفن VOIP برقرار شود. در مواردی که فاصله سرور ویپ تا محل تحویل خط E1 زیاد است و یا به دلیل بالا بودن تعداد خط ها، نیاز به کاهش لود سرور ویپ باشد، به جای کارت VOIP از گیت وی VOIP استفاده می شود.

کاربرد مهم گیت وی ویپ E1، انتقال خط E1 روی بستر شبکه است. فارق از اینکه بستر شما شبکه داخلی، ایترنت، اینترانت، mpls و … است، خط E1 را در مبدا به گیت وی E1 تحویل دهید و در مقصد با گیت وی E1، همان خط را تحویل بگیرید.

کاربرد دیگر گیت وی ویپ E1، ترکیب سانترال سنتی با مرکز تلفن ویپ است. اگر می خواهید سانترال و تلفن های قدیمی در سازمان بماند، و ارتباط مرکز تلفن ویپ با داخلی های سانترال و بالعکس برقرار باشد، می توانید با گیت وی ویپ E1، شبکه تلفن قدیمی را با شبکه ویپ ادغام نمایید. کافیست گیت وی E1 با تعداد پورت مناسب E1، و ماژول PRI برای سانترال تهیه نموده و تنظیمات را انجام دهید.

**گیت وی GSM**

با گسترش استفاده از خط موبایل و پروتکل جی اس ام در مناطق فاقد خط شهری، نیاز به استفاده از سیم کارت در مرکز تلفن ویپ پدید آمده است. برای اتصال سیم کارت به مرکز تلفن ویپ، می توانید از کارت ویپ جی اس ام استفاده نمایید. سیم کارت روی کارت GSM نصب می شود و کارت ویپ جی اس ام - GSM - با نصب بر روی مادربرد سرور، GSM را به VOIP تبدیل می کند. کارت ویپ جی اس ام، ماژولار است و ظرفیت ۱ تا ۴ سیم کارت دارد. هنگام انتخاب کارت GSM، در مورد ظرفیت دلخواه اطمینان حاصل کنید.

این دسته از گیت وی ها امکان ارتباط دو طرفه بین شبکه VoIP و شبکه مخابرات موبایل (GSM) را میسر می کنند؛ راه اندازی سیستم های تلفنی تحت شبکه با استفاده از خطوط تلفن همراه، در مناطقی که دسترسی به خط شهری ندارند، یکی از مهمترین کاربردهای این دستگاه است.

**رایج ترین موارد استفاده از گیت وی VoIP**

1. ارتباط خطوط شهری با سیستم تلفنی VoIP

اصلی ترین و رایج ترین مورد استفاده از گیت وی ویپ، ارتباط خطوط شهری با سیستم تلفنی ویپ باشد. لذا برای ورود خطوط شهری آنالوگ به شبکه VoIP حضور گیت وی ویپ الزامی است.

2. ارتباط تلفن‌های آنالوگ قدیمی به سیستم تلفن VoIP

در صورتی که از نقطه نظر هزینه، توجیهی برای کنار گذاشتن تلفن های آنالوگ سنتی و خرید IP Phone های جدید ندارید، این امکان وجود دارد که با تجهیز سیستم تلفنی به گیت وی FXS از تلفن های آنالوگ قدیمی موجود، در شبکه تلفنی VoIP استفاده کرده و در نتیجه متحمل هزینه های اضافی نشوید.

3. ارتباط VoIP با سیستم PBX سنتی

در صورتی که بستر لازم برای جایگزینی سیستم PBX سنتی با سیستم VoIP وجود نداشته باشد و یا به طور کلی قصد داشته باشید که سیستم تلفنی سنتی را در کنار سیستم تلفنی VoIP استفاده کنید، بکارگیری گیت وی ویپ مناسب ترین راه حل می باشد. برای این امر با توجه به تعداد تماس های همزمان مورد نیاز، این امکان وجود دارد که با استفاده از گیت وی ویپ آنالوگ یا دیجیتال، مرکز تلفن سنتی موجود را با سیستم تلفنی VoIP، یکپارچه سازید و و در کنار سیستم سانترال، از تمامی امکانات VoIP بهره مند شوید. از این طریق می توان از کنار گذاشتن سیستم های قدیمی و هزینه های زیاد در گام های اولیه راه اندازی شبکه VoIP جلوگیری کرد.

4. انتقال خطوط شهری آنالوگ

در نظر بگیرید شعبه اصلی سازمان در یک شهر و کارخانه سازمان هم در منطقه ای خارج از آن شهر است که به خطوط شهری دسترسی ندارد. یکی از موارد استفاده از گیت وی ویپ انتقال خطوط شهری است که می توان خطوط شهری سازمان اصلی واقع در شهر اصلی را به کارخانه مورد نظر که دسترسی به خطوط شهری ندارد، انتقال داد.

5. استفاده از گیت وی GSM (در صورت عدم امکان استفاده از خطوط شهری)

يكي از عمده كاربرد هاي گیت وی GSM، در جاهایی از قبيل كارخانجات و معادن است که دسترسی به خطوط شهری، مشکل است. لذا در صورت استفاده از این نوع گیت وی به همراه سیم کارت های GSM، می توانید با شبکه مخابراتی ارتباط داشته باشید.

چاپ/برون‌بری